Szefie! Zbliża się okres zachorowań – zabierz swoją firmę do lekarza

17 stycznia 2019

Gdy ból gardła uniemożliwia nam mówienie, a nos zdaje się odpadać przez przeciągający się katar, udajemy się do lekarza, aby powrócić do stanu zdrowia. Również, gdy nasze auto odmawia posłuszeństwa, lub wydaje z siebie niepokojące dźwięki, szybko szukamy mechanika, który przywróci maszynie pełnie sił. Najszybciej reagujemy, gdy podczas oglądania ciekawego filmu, na ekranie nagle wyświetla się informacja „no signal”. Wtedy dostawca naszej kablówki jest szczegółowo poinformowany o tym co się dzieje, kiedy nastąpiła usterka oraz w jaki sposób próbowaliśmy ją już naprawić, zanim wykonaliśmy telefon.

A co robimy, gdy naszą organizacje zaczynają trawić choroby, gdy brakuje jej mocy w trybach lub gdy występują trudności w przekazywaniu sygnałów wewnątrz firmy? Niestety, te sytuacje nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka. Ich obecność przejawia się często dopiero w spadku wyników finansowych, braku efektywności pracowników, wzroście absencji lub rotacji. Przez to, równie trudno jest określić ich przyczynę, a tym samym sposób poprawy sytuacji.

Zabierz firmę do lekarza

Każdy szef ma swoje refleksje i intuicje na temat tego, dlaczego firma nie osiąga oczekiwanych rezultatów biznesowych. Należy pamiętać jednak, że najwięcej wiarygodnych i adekwatnych informacji o trudnościach  oraz mocnych stronach firmy mogą dostarczyć sami jej pracownicy.

Najlepszym i NAJBEZPIECZNIEJSZYM krokiem w diagnozie sytuacji organizacji jest przeprowadzenie szczegółowego badania wśród załogi. Dogłębna analiza pozwoli zidentyfikować obszary, które wymagają leczenia oraz te, które stanowią atuty organizacji. Te informacje pomogą Ci stać się jeszcze lepszym pracodawcą.

Dla przykładu, Pulsometr iniJOB pozwala na przeprowadzenie badania wśród pracowników. Obejmuje ono trzy perspektywy: indywidualną, zespołową i organizacyjną. Dzięki tak szerokiemu zakresowi oraz analizie psychometrycznej, jesteśmy w stanie dostarczyć firmie szczegółowych informacji o wielu procesach jej funkcjonowania.diagnoza firm infografika

Profilaktyka

Jest jeszcze druga korzyść cyklicznego przeprowadzania diagnozy firmy oczami pracowników. Możliwe jest wzmacnianie tego, co jest w niej silne. Dodatkowo organizacje, które umożliwiają pracownikom zgłaszanie pomysłów i inicjatyw oraz wdrażają je w życie firmy, są zdecydowanie bardziej innowacyjne.

Te wszystkie cechy sprawiają, że organizacja może czuć się stabilnie, gdy nadejdą niepewne czasy lub zawirowania rynkowe. Zamiast gasić pożary, może zapobiegać ich powstawaniu. 

 

 

 

Załóż darmowe konto!