Współodpowiedzialność wpisana jest w definicję zespołu! – Zobacz VIDEO

17 września 2018

Współodpowiedzialność wpisana jest w definicję zespołu. Zdecydowanie podnosi zaangażowanie i energię w grupie. Tworzy atmosferę wzajemnego szacunku, buduje poczucie sprawiedliwego traktowania. Ułatwia przekazywanie i odbieranie feedbacku na temat swojej pracy i starań.

Prześledźmy taką sytuację w zespole…

Marek został poproszony o stworzenie tekstu informującego stałych klientów o nowej promocji w sklepie. Grafik, którego zadaniem było wizualne zaprojektowanie maila zauważył, że w pierwszym akapicie jest literówka. Ale pomyślał, że znowu będzie musiał się konfrontować z Markiem, z którym mają różne punkty widzenia. W sumie, to jego zadaniem jest jedynie tworzenie grafik, a nie redagowanie tekstu – dlatego nie zareagował na błąd. Świetnie zaprojektowany mail został przesłany Kindze, której zadaniem jest rozesłanie go do klientów. Kinga również zauważyła literówkę, jednak stwierdziła, że współpracownicy mieli jej przesłać wersję finalną i ona nie będzie wykonywać pracy za nich. Koniec końców – do klientów został rozesłany mail z błędem w pierwszym akapicie…

W opisanym przypadku sprawa jest błaha i konsekwencje nie będą katastrofalne dla firmy. Ale co jeżeli jednak sprawa dotyczyłaby czegoś poważniejszego? Postawy pracowników bazujące na przekonaniach „po co mam się starać, i tak ktoś to po mnie poprawi”, „po co mam się starać, jak i tak reszta zrobi to kiepsko”, „po co mam się starać, skoro mój niski wkład i tak nie będzie ukarany”, „po co mam to robić, skoro inni też tego nie robią”, mogą mieć katastrofalne konsekwencje dla firmy.

– Podstawą do zbudowania kultury współodpowiedzialności jest pomoc ludziom w zrozumieniu, że jeśli nie zwracają sobie wzajemnie uwagi na to, co pomaga osiągać wspólne efekty, jak i na to, co przeszkadza we wzajemnej współpracy, to nie tylko szkodzą sobie osobiście i poszczególnym osobom w zespole, ale finalnie cierpi na tym zespół jako całość.  Można pomóc zespołom w pracy nad zbudowaniem współodpowiedzialności np. poprzez trening i wsparcie we wzajemnym udzielaniu konstruktywnie informacji zwrotnej.  – podkreśla Agnieszka Dzienisiewicz, ekspert iniJOB.

Zobacz całą wypowiedź eksperta: