Twój największy wróg – STRES!

24 maja 2017

Czy to w sytuacji kontaktów z klientami, czy rozmowy z przełożonym, praca może przysporzyć wielu sytuacji stresowych. Wiadomo, można ich unikać, jednak nie zawsze jest to możliwe. Stres jest źródłem zmęczenia, drażliwości oraz nerwowości. Długotrwałe przebywanie w sytuacji stresowej może skutkować problemami ze snem, bólami, zawrotami głowy, częstymi przeziębieniami oraz atakami paniki. Warto wiedzieć, w jaki sposób sobie z nim radzić. Oto kilka propozycji, co można zrobić aby rozładować niepotrzebne napięcie.

Spisz uczucia

Jedną z najprostszych technik pozwalających pozbyć się nagromadzonej złości jest przelanie frustracji na papier lub klawiaturę. Jeżeli trafi nam się spięcie z przełożonym, należy zawrzeć wszystkie uczucia związane ze stresującą sytuacją w tekście. Pozwoli to uporządkować rozbiegane myśli w spójną całość. Nie należy jednak wysyłać wiadomości do zwierzchnika. Odczekajmy godzinę i ponownie ją przeczytajmy.

Gdy opadną emocje, spojrzymy na całą sytuację z innej perspektywy. Dzięki temu będziemy mogli bardziej obiektywnie ocenić całe zdarzenie i zapewne złagodzimy sporą część naszych wypowiedzi. Nie należy od razu dzielić się swoją frustracją ze znajomymi. Radząc nawet w dobrej wierze, łatwo mogą podsycić nasze niezadowolenia, co finalnie ma szansę skutkować zrobieniem czegoś, czego później będziemy żałować.

Odpowiednia dieta

Wpływ na poziom naszego stresu ma także to, co jemy i pijemy. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zajadanie nerwów. Poprawna dieta wspomaga walkę organizmu ze stresem. Zacznij od śniadania – jego brak sprawia, że narażasz organizm na podenerwowanie. Zamiast żelków i czekolady, warto „podgryzać” w pracy owoce, warzywa lub bakalie. Należy też pić dużo wody, ponieważ odwodniony organizm produkuj więcej kortyzolu (hormonu stresu). Picie zielonej herbaty działa uspokajająco i odpręża. Niewskazane jest picie kawy i napojów energetycznych. Więcej niż dwie kawy lub energy drinki dziennie znacząco wpływają na podwyższenie się poziomu stresu.

Ćwicz regularnie

To co robimy poza pracą, również ma wpływ na nasze możliwości opanowania nerwów. Regularne ćwiczenia pozwalają zmniejszyć poziom kortyzolu w naszym ciele oraz podnieść endorfiny odpowiedzialne za uczucie szczęścia. Wyzwala się je poprzez zwiększenie liczby uderzeń serca (do 120-180 razy na minutę) przez pół godziny dziennie (które można rozbić na mniejsze odcinki). Substytutem może być 20-30 minutowy spacer. Warto więc rozważyć, czy nie lepiej wysiąść dwa przystanki wcześniej i dotrzeć do miejsca pracy pieszo. Jeżeli potrzebujemy szybko rozładować emocje, dobrze jest zaopatrzyć się w „gniotkę”, która uwalnia z mięśni stres.

Poznaj siebie

Po każdym trudnym dniu, dobrze jest zafundować sobie odpowiednią porcję relaksu. Warto mieć świadomość, jakie formy odpoczynku wpływają na nas najbardziej kojąco. Dla jednych będzie to spacer na świeżym powietrzu i muzyka relaksacyjna, inni wybiorą wizytę na basenie lub siłowni. Niekiedy, dobrze jest skorzystać z wizyty u profesjonalnego masażysty, który „wyciśnie” z nas wszystkie negatywne emocje. Bez względu na preferowaną formę rozładowania napięcia, jednym z najbardziej obiektywnych sposobów na redukcję stresu i poprawę samopoczucia jest solidne wyspanie się.

Minimalizuj sytuacje stresowe

Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. W wielu sytuacjach nie jesteśmy w stanie ustrzec się sytuacji kryzysowych. Możemy jednak zrobić wiele, aby nie zaogniać konfliktu:

  1. Nie należy „dramatyzować”, że nie wyrobimy się w terminie. Według prawa Parkinsona, jeśli masz 10 godzin na zadanie, jesteś w stanie skończyć je w 10. Jeżeli masz 20 godzin, to skończysz zadanie w 20 godzin.
  2. Prowadząc stresującą rozmowę, postaraj się ochłonąć i nie przerywaj rozmówcy. Powtarzaj sobie w myślach: „Odezwę się dopiero, gdy on skończy mówić.” Ludzie nie lubią, gdy się im przerywa.
  3. Warto unikać pewnego rodzaju zwrotów, takich jak ale, spróbuję czy niestety. Rozmówca, zwłaszcza przełożony, nie lubi słuchać wymówek. Chce konkretów, a wymienione wyżej słowa zadziałają na niego jak płachta na byka.

Stres jest naturalną częścią naszego życia. Jego podstawy leżą w naturalnym systemie obronnym wykształconym u człowieka tysiące lat temu. Podkręcając nasze możliwości, często okazuje się pomocny. Jednak zbyt długie przebywanie w sytuacji stresowej lub niewłaściwe niwelowanie jej skutków może mieć przykre konsekwencje. Najczęściej na stres narażeni są pracownicy będący w bezpośrednim kontakcie z klientami. Aby sobie z nim poradzić, czasem wystarczy znajomość podstawowych metod antystresowych ,przedstawionych przez specjalistów na dedykowanym szkoleniu. Można je zgłosić za pośrednictwem iniJOB.com aby wszyscy pracownicy mogli wyrazić swoje poparcie dla tej inicjatywy: tak jak w przypadku pracowników Leroy Merlin.

Autor: Maciej Sadowski