Hartowanie zespołu, czyli jakie aktywności poza pracą budują zespół

4 kwietnia 2017

Aby zespół mógł pracować sprawnie, nie wystarczy, że będzie dobrze rozumiał swoje wzajemne oczekiwania. Dobrze, by członkowie teamu darzyli się także sympatią. Żeby mogli nawiązać bliższe, mniej formalne relacje, potrzebne jest spotkanie poza ścianami biura, wolne od ASAP-ów i deadlinów. Oto kilka propozycji aktywności, które mogą pojawić się w Twojej firmie, a dzięki którym zespół pozna się lepiej. Dzięki integracji pracowników atmosfera w biurze będzie zdecydowanie przyjemniejsza, a co za tym idzie, praca lepiej wykonana.

Grupa sportowa

Jeżeli w firmie jest kilka osób zainteresowanych sportem, np. bieganiem, można utworzyć firmową grupę biegową. Wspólne uprawianie aktywności sportowych niesie za sobą dwie korzyści – wzajemne motywowanie się oraz wspólne doświadczenia. Dzięki temu znajomość hartuje się i wchodzi na inny poziom relacji. Grupa może działać sama lub przy wsparciu pracodawcy, który zorganizuje trenera albo stroje dla zespołu. Zwieńczeniem przygotowań może być wspólny udział w imprezie takiej jak Ekiden rel=”nofollow” – bieg sztafetowy na dystansie maratońskim. Start jako reprezentacja firmy będzie świetną zabawą oraz  promocją dla pracodawcy.

Piknik rodziny

Ciepłe wiosenne dni są idealną okazją do plenerowych spotkań pracowników. Spotkanie firmowe nie musi być skierowane wyłącznie do nich. W ramach sobotniego przedpołudnia można zorganizować otwarte spotkanie, na które zatrudnieni mogą przyjść z rodzinami. Idealnie sprawdzi się forma pikniku, która pozwoli na prowadzenie luźnych, nieformalnych rozmów oraz bliższe poznanie się. Dodatkowo, co jest szczególnie ważne dla wielu osób, będzie to okazja do spędzenia czasu z bliskimi. Zapewne nie jeden pracodawca chętnie wesprze taką inicjatywę, warto więc pokazać mu jakie korzyści może przynieść rodzinna integracja.

Gry logiczne i terenowe

Dla nawiązania relacji i lepszej integracji pracowników dobre są wszystkie aktywności, które wymagają współpracy. Idealnie do tego celu sprawdzą się zorganizowane gry terenowe oraz popularne od jakiegoś czasu escape roomy. Oferta jest bardzo szeroka, a po wcześniejszej konsultacji można przygotować propozycję dedykowaną tematycznie i zadaniowo dla naszej firmy. Rozwiązywanie zagadek logicznych, konieczność współpracy, wspólne przeżycia oraz dobra zabawa wzmocnią zespół.

gry terenowe iniJOB

Kulturalne wyjście

Firmowe działania mogą mieć też charakter kulturalny. Ciekawą propozycją może być wizyta na Niewidzialnej Wystawie. W czasie godzinnego „seansu”, 8-osobowe zespoły muszą poruszać się po różnych pomieszczeniach, korzystając ze wszystkich zmysłów poza wzrokiem. Pozwala to odkryć nowe, nieznane cechy własne i innych członków zespołu.

W pracy po pracy

Aktywności spajające zespół mogą odbywać się także w biurze. Tu wszystko zależy od kreatywności pracowników oraz zgody pracodawcy. Może to być wieczór gier planszowych w sali konferencyjnej lub wspólne oglądanie meczu reprezentacji narodowej przy pizzy korzystając z firmowego rzutnika. Niektórzy pracodawcy zaopatrują biura w konsole, z których mogą korzystać pracownicy. Oczywiście, wszystko po godzinach pracy i z zachowaniem odpowiedniego porządku.

Formy integracji pracowników mniej ważne

Bez względu na to, jakiego rodzaju integracje wybierzemy, ważne jest aby odpowiadała na potrzeby pracowników. Pracodawca nie zawsze jest świadom, czego oczekują jego podkomendni, dlatego dobrze jest zgłosić swoją propozycję wspólnej akcji dla zespołu. Można przy tym skorzystać z inicjatyw pracowniczych na iniJOB.com. W ten sposób pracownicy Polskiej Grupy Farmaceutycznej zgłosili propozycję pikniku rodzinnego dla pracowników. Widać, że zależy im nie tylko na wzmocnieniu wzajemnych relacji, ale także kontaktu pomiędzy rodzinami.

Maciek Sadowski