Pijesz w pracy? Pracujesz lepiej i efektywniej.

20 lutego 2017

Niestety (a raczej na szczęście!) ten artykuł nie ma przekonać Cię do spożywania napojów wyskokowych w trakcie pracy. Jeśli jednak czujecie zawód z tym związany i tak zachęcam do dalszego czytania. Zajmie to tylko kilka minut, a być może polepszy nie tylko jakość Twojej pracy, ale także życia. Pijesz w pracy? Pracujesz lepiej.

Wiem co piję

Zdaniem specjalistów, dorosły człowiek powinien spożywać dziennie około 2,5 litra płynów w różnej postaci. Składają się na nie zarówno napoje, jak i zupy czy naturalne soki zawarte w owocach i warzywach. Niedostateczne nawodnienie organizmu może zaburzyć pracę nerek, powodować bóle głowy, spadek koncentracji i wydolności fizycznej, wydłużony czas reakcji na bodźce oraz skurcze mięśni. Ilość i rodzaj spożywanych płynów powinna być dopasowana indywidualnie, w zależności od ilości spożywanych kalorii, podejmowanych aktywności oraz indywidualnych cech każdego człowieka.

Pijesz w pracy? W czasie pracy nawodnienie organizmu jest równie istotne aby ten mógł pracować sprawnie i bez problemów, ponieważ pierwsze objawy odwodnienia (spadek koncentracji i wydłużony czas reakcji) pojawiają się już przy 2-3 proc. niedoborze wody. Znaczenie ma nie tylko ilość spożywanych płynów, ale i to co pijemy. Oto kilka informacji na temat spożywanych w trakcie pracy napojów.

Co pijesz w pracy? Woda

Woda jest najpopularniejszym i zarazem jednym z najzdrowszych dostępnych napojów. Człowiek składa się z niej w około 60 proc. Wpływa na pracę nerek, które przyczyniają się do oczyszczania naszego organizmu. Wspomaga też odchudzanie. Woda wypełnia żołądek, co daje uczucie sytości i zapobiega chęci sięgnięcia po niezdrową przekąskę. Wybierając wodę, należy zwrócić uwagę na stopień jej mineralizacji (podawany na etykiecie). Długie picie wody o niskiej mineralizacji (mniej niż 500 mg/l) może doprowadzić do wypłukania z organizmu minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Z kolei, jeżeli nie dostarczymy ciału odpowiedniej ilości płynu, drastycznie spadnie poziom elektrolitów, co może pogorszyć nasze samopoczucie, obniżyć koncentrację i powodować uczucie znużenia.

Co pijesz w pracy? Herbata

Równie popularne jest picie herbaty. Jest ona drugim po wodzie najpopularniejszym napojem na świecie. Jej zwolennicy mają możliwość wyboru z olbrzymiej ilości gatunków i rodzajów. Regularne picie czarnej herbaty poprawia koncentrację i sprawność myślenia oraz korzystnie wpływa na układ krwionośny. Zielona herbata korzystnie wpływa na układ trawienia oraz zapobiega problemom związanym ze wzrokiem. Bardzo dobrze nawodnia, a ponad to jest bogata w minerały i składniki odżywcze. Herbata czerwona Pu-Erh, zwana niszczycielem tłuszczu, wpływa korzystnie na pracę wątroby, obniżenie poziomu cholesterolu, wzmocnienie odporności oraz oczyszcza organizm z toksyn. Z kolei biała herbata może być stosowana jako substytut kawy – również pobudza, a dodatkowo łagodzi napięcie i stres. Olbrzymia zawartość polifenoli sprawia, ze została okrzyknięta eliksirem młodości. Jest też zalecana dla osób, w których rodzinach występowała choroba nowotworowa. Równie pokaźny wachlarz właściwości oferują przeróżne herbaty ziołowe i owocowe. Istotny przy piciu herbaty jest nie tylko rodzaj, ale również sposób parzenia. Dobrze jest zrezygnować z popularnych herbat torebkowych na rzecz fusów oraz czajniczka lub zaparzacza.

Co pijesz w pracy? Kawa

W pracy biurowej najpopularniejsza jest kawa. Faktem jest, ze filiżanka czarnego płynu poprawia koncentrację, pobudza i wspiera pamięć długoterminową. Na jej temat utarło się też wiele negatywnych mitów, takich jak wypłukiwanie wapnia czy magnezu. Jednakże ilość ta jest na tyle nikła, że nie powinna znacząco wpłynąć na organizm człowieka. Nie należy jej nadużywać. Zalecane dzienne spożycie to nie więcej niż 300 mg na dzień, co odpowiada 2-3 filiżankom kawy. Często wspomina się też o uzależniających właściwościach kawy. Choć jej pobudzający wpływ na ośrodek nerwowy z czasem spada, zależność człowieka od kawy nie wpływa na jego funkcjonowanie społeczne, emocjonalne czy finansowe. Wszystkie objawy „odstawienia” znikają w ciągu 48 godzin.

Warto zadbać, aby w pracy znajdował się porządny ekspres, dobra mieszanka ziaren oraz – co szczególnie istotne – młynek do kawy (ewentualnie, ekspres z funkcją mielenia ziaren na bieżąco). Napar ze świeżo zmielonych ziaren smakuje zdecydowanie lepiej, a niewidoczne drobinki kawy w powietrzu pozytywnie nastrajają do działania.

Co pijesz w pracy? Yerba Mate

Jednym z mniej popularnych naparów jest Yerba Mate wykonywana z liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Jego intensywny zapach objawia się w naparze. Pierwszy łyk bywa wręcz odrzucający i potrafi zniechęcić wielu nowicjuszy. Yerba zmniejsza poziom cholesterolu, poprawia koncentrację oraz w sposób znaczący pobudza. Efekt pobudzenia utrzymuje się przez długi okres czasu i nie skutkuje gwałtownym spadkiem energii. Zdaniem niektórych specjalistów, znacząco nadużywana może zwiększyć ryzyko choroby nowotworowej oraz negatywnie wpływać na organizm, jednak pita w rozsądnych ilościach (nie więcej niż jedno „zalanie” dziennie) stanowi niegroźny substytut kawy. Yerba jest szczególnie rozpowszechnione w krajach ameryki południowej, a picie jej stanowi rozbudowany rytuał kulturalno-społeczny.

Co pijesz w pracy? Soki

Chcąc urozmaicić spożywane płyny, często sięga się po soki. Większość dostępnych w sklepach została poddana procesowi pasteryzacji, przez co utraciła wiele odżywczych właściwości. Zdecydowanie najzdrowszym rodzajem soków są te świeżo wyciskane z warzyw i owoców. Jest wiele powodów, dla których warto sięgnąć właśnie po nie. Wystarczy wspomnieć, że stanowią najszybszy i najbardziej efektywny sposób dostarczenia organizmowi materiałów do odbudowy organizmu. Jako witaminowa bomba, istotnie wzmacniają system immunologiczny oraz wspomagają odczyszczanie organizmu.

Co musisz zrobić?

Pracodawca ma obowiązek dostarczenia pracownikom napojów, jeżeli pracują oni w „warunkach szczególnie uciążliwych” (przykładowo, na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28  C). Do jego obowiązków należy też nieodpłatne zapewnienie wszystkim pracownikom, bez względu na rodzaj wykonywanej przez nich pracy, wody zdatnej do picia – bezpośrednio lub po przegotowaniu. Wszystko poza tym już nie jest obowiązkiem a raczej powinno być dobrą praktyką żeby zwiększyć komfort pracy ludzi. Najczęściej jest to najprostsza kawa i czarna herbata w torebkach. Warto jednak przedstawić pracodawcy korzyści jakie płyną z picia różnych rodzajów herbat, dobrej kawy lub świeżo wyciskanych soków. Można zaproponować wzbogacenie firmowej kuchni o wyciskarkę do warzyw i owoców lub porządny ekspres ciśnieniowy. Aby wszystko poszło sprawnie, można skorzystać z portalu iniJOB.pl. Dzięki temu pozostali pracownicy wyrażą swoje poparcie dla pomysłu, a pracodawca otrzyma wsparcie w jego realizacji.

Maciek Sadowski